Topuk Dikeni Nasıl Geçer?

Topuk Dikeni Nasıl Geçer?

Topuk dikeni hastalığı tespit edildikten sonra alınacak bazı basit önlemlerle kendiliğinden geçebilmektedir, ağrının sebebinin gerçekten topuk dikeni olup olmadığından emin olunması gerekmektedir. Bu tip durumlarda mutlaka fizik tedavi ve rehabilitasyon ya da ortopedi uzmanına başvurulmalıdır.

Tanı kesinleştikten sonra ilk yapılacak şey topuğa aşırı yüklenmekten kaçınılmasıdır. Evde çıplak ayakla gezilmemeli, sert zeminlerde uzun süreli ayakta durulmamalı, sıçramalı ve ani depar gerektiren sporlar yapılmamalıdır. Aşırı kilo varsa verilmeye çalışılmalıdır. Evde yumuşak ve ortopedik tabanlı terlikler tercih edilmeli, dışarıda ise ayakkabı içine silikon topuk-taban destekleri konmalıdır. Giyilen ayakkabıların tabanı, zemindeki çıkıntı ve düzensizlikleri ayağa yansıtmayacak şekilde sert/kalın olmalıdır. İnce tabanlı sandalet tarzı ayakkabılarla dışarı çıkılmamalıdır. Ağrı kesiciler ve ılık su banyoları kısmen rahatlatıcı olabilir. Ayak masajı, ayak tabanı-ayak bileği germe egzersizleri ve ayak içi kasları çalıştıran egzersizler (parmaklarla havlu buruşturma, bilye toplama gibi) yapılmalıdır.

Ayrıca vücuda dışarıdan şok dalga tedavisi (ESWT) yöntemi de uygulanabilir.ESWT yönteminin hiçbir yan etkisi bulunmamakta ve vücuda herhangi bir kimyasal madde verilmemektedir. Özel bir pnömatik kompresör benzeri cihaz yardımıyla vücuda güçlü şok dalgaları yollanarak ağrı ve yangı azaltılır, hasarlı dokuların yenilenmesi sağlanır. iki-beş gün aralıklarla tekrarlanan 3-5 seans sonunda hastaların büyük çoğunluğunda rahatlama görülmektedir.

Tüm tedavi seçenekleri denenip başlangıçtan itibaren bir yıl geçmesine rağmen sonuç alınamıyor ise son çare cerrahi tedavidir, ancak bu yönteme başvurmaya genellikle gerek kalmaz.

8 yorum

 1. Mehmet 17 Temmuz 2012 at 10:11 - Reply

  Sitenizde çok yararlı bilgiler var.Teşekkürler

 2. Sinan 21 Temmuz 2013 at 06:33 - Reply

  Bilgleriniz icin çok tesekkürler .

 3. yusuf çiçek 18 Ağustos 2013 at 19:19 - Reply

  iki ayağımda da topuk dikeni var .Uşak Medical hastanesinde on gün ESWT yöntemi denendi sonuç alamadım. on gündür başka bir özel hastanede elektrik akımı veriliyor yine fayda vermedi silikon kullanıyorum. ağrım şidddetli daha ne yapabilirim. Garantiniz var ise size geleyim.selamlar.05323359596 uşak

  • rasim 02 Eylül 2013 at 14:46 - Reply

   Yusuf bey merhaba, şuan kurumumuzda topuk dikeni için en etkili tedavi olan ESWT uygulamasını biz de 5 yıldan fazla süredir uygulamaktayız ve ülkemizde bu tedavinin öncülerindeniz. size tavsiyem eswt uygulamasını tekrar almanızdır. Bu tarz problemlerde kesin veya garanti diye bir tabir yoktur. Tedavinin yanı sıra kişinin günlük hayatındaki aktiviteleride önemlidir çünkü. Yaptığımız tedavinin yanında hastalarımızla başbaşa yaptığımız eğitici görüşmelerde tedavinin bir parçasıdır. 3 er gün arayla 3 seans tedavi görmenizde fayda vardır.

 4. kubra 10 Kasım 2013 at 21:12 - Reply

  nasıl ameliyat yapılıyor göstermemişsiniz bide topuk dikeni için iyne vuruluyormuş onu ögrenmek istiyorum

  • rasim 16 Kasım 2013 at 09:36 - Reply

   Ameliyatı tavsiye etmiyoruz ve kurumumuzda operasyonu yapılmıyor. İğne tedavisi de uygulanması gereken son yöntemlerden bir tanesidir. Önceliğimiz hastaya hiçbir yan etkisi olmayan ve başarı oranı yüksek ESWT tedavisidir.

 5. fevziye dikmen 20 Kasım 2013 at 15:29 - Reply

  bir buçuk yıldır sol ayak topuğumda ağrı vardı röntgen çekilmedi ama topuk dikeni teşhisi konuldu. farklı doktor önerileriyle silikon tabanlık aldım kullandım iyileşmedim diğer doktor ayak esnetme hareketleri verdi spor lastığı ile yataktan kalkmadan esnetme yapıp ayağımı yere oyle basıyorum.fazla rahatlamadım çünkü ayağım her yere bastığında ağrı kendini hissettiriyor.anadolu yakasında kadıköy ESWT tedavisi nerede yapılıyor bilginiz varmı

  • rasim 13 Aralık 2013 at 11:55 - Reply

   Bakırköy Fizyorom Fizik Tedavi Merkezinde yaptırabilirsiniz.

Bir yorum bırakın